היהלום נחשב מאז ומתמיד לאבן יוקרתית ומבוקשת, ותכשיטים המשובצים ביהלומים מנצנצים הם סמל סטטוס המבטא עושר ומעמד. הסיבה לכך היא שהאבן הזו נכרית מעומק האדמה אחרי שנוצרה שם לאורך מיליוני שנים, וכמו כל מחצב טבעי הכמות שלו מוגבלת. האבנים היקרות והנדירות הללו עשויות מפחמן אשר בתנאי טבע ייחודיים מתקשה ולאורך זמן רב הופך לאבן יקרה, שנחשבת לקשה ביותר בטבע. כדי לכרות את האבנים הללו מבטן האדמה יש צורך בעבודת כפיים, במכשור ובחיפוש רב. כשהיהלומים מוצאים מהאדמה הם אינם נראים כפי שאנו מכירים אותם, והם עוברים תהליך מקצועי ייחודי כדי להפוך לאבנים המנצנצות שאותן משבצים בסופו של דבר בתכשיטים. 

איך היהלום הופך ממחצב לאבן יקרה?

התהליך שעוברת האבן בצאתה מן האדמה ועד שהיא מגיעה לחנויות התכשיטים קובע גם את איכותה וכמובן את מחירה. היהלום הגולמי אינו מנצנץ ואינו מזכיר את האבנים שאנו רגילים לראות, אך בעבודה ייחודית של חיתוך וליטוש מתגלה המוצר היוקרתי, שערכו נמדד בכמה פרמטרים חשובים ובין־לאומיים שחשוב להכיר לפני שרוכשים יהלומים, כדי שתוכלו לבדוק את איכותם. תכשיט משובץ אינו דבר של מה בכך ואינו זול, אם כי ניתן למצוא גם אבנים עם פגמים קלים שמחירן נמוך יותר וזאת על פי הקריטריונים שמיד נתאר. חלק מהתכונות שעל פיהן נמדדות האבנים לא ניתן לראות בעין בלתי מזוינת, ורק באמצעות זכוכית מגדלת מיוחדת ניתן לראות את פנימיות האבן. אם כן, כיצד נמדד שווי יהלום ומה עליכם לדעת על איכותו?

דירוג היהלום – הקריטריונים הקובעים

צבע – יהלום נחשב ליקר יותר אם הוא שקוף וצלול. בטבע ישנם יהלומים בצבעים שונים, בהם ורוד, צהוב, כחול, ירוק, אדום, שחור וחום, אך ככל שהאבן חסרת צבע כך ערכה גבוה יותר. עם זאת, ישנם צבעים נדירים, אשר נחשבים יקרים במיוחד.

חיתוך – יהלומים נכרים מהאדמה כשהם גולמיים וחסרי ברק. הם עוברים תהליך של חיתוך, ריטוש וליטוש באמצעות מכונות מיוחדות כדי להפוך למנצנצים ויוקרתיים. באופן זה נקבעת צורת היהלום, קוטרו וצורתו – אם יהיה עגול או בצורה אחרת. פעולת הליטוש יוצרת את הברק המנצנץ ואת שבירת האור של האבן. 

ניקיון – כיוון שהיהלום הוא אבן טבעית, לעיתים יש בו פגמים, את חלקם ניתן לתקן על ידי ליטוש, ואחרים אינם ניתנים לתיקון. יש פגמים שרואים בעין בלתי מזוינת ואחרים שרואים רק באמצעות מכשירים מקצועיים, אך ככל שהאבן נקייה יותר וללא פגמים, כך מחירה גבוה יותר. 

משקל – אחד הקריטריונים המשפיעים ביותר על ערך היהלום הוא משקלו, שכן ככל שהאבן גדולה יותר כך היא יקרה יותר. משקל האבנים נמדד ביחידות של קראט, כשקראט אחד הוא 0.2 גרם. המאפיינים המדויקים מצוינים בתעודה הגמולוגית של התכשיט, אותה מפיקים במעבדה מקצועית לאחר בדיקה קפדנית. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שלחו לנו הודעה
1
שלחו לנו הודעה
היי,
שלחו לנו הודעה נשמח לעזור