יהלומים הם אבנים המשדרות עוצמה ויופי, טעם טוב ויכולת כלכלית. מאז ומתמיד אנשים רצו לרכוש תכשיטים משובצים ביהלומים כהצהרת כוונות רצינית לאירוסין או כמתנה יוקרתית ואין זה מפתיע. ליהלומים יש קסם הנובע מהיותם מחצב נדיר, יקר וחזק. אבל הטכנולוגיה המתפתחת במהירות והיכולות הכימיות הביאו ליצירת יהלומי מעבדה, אבנים שזהות לחלוטין בהרכבן ובמראה שלהן ליהלומים הטבעיים. אותם יהלומים המיוצרים במעבדה בידי בני אדם הביאו לכך שמחירם נמוך מהאבנים הטבעיות והם אינם מצריכים שימוש בטבע ובמחצביו. 

טבעיים או סינתטיים – האם יש הבדלים?

האמרה הידועה על כך שיהלומים הם חבריה הטובים של האישה התייחסה בעבר לאבנים הטבעיות, אך האם יהלומים שנראים זהים ואיכותיים אך לא נכרו מבטן האדמה יהיו שונים ופחות נחשקים? לשאלה זו קשה למצוא תשובה חד־משמעית, והסיבה היא שיש מי שאבנים טבעיות, יקרות שהטבע יצר במשך שנים רבות יהיו הדבר היחיד עבורו. לעומת אוהבי המקור, יש בשנים האחרונות מגמה הגורסת שאין צורך לפגוע במשאבי הטבע הנדירים ולנצל עובדי כפיים לשם כך, אם התוצאה של ייצור במעבדה יכולה להיות זהה. כמו כן ההבדל במחירי האבנים הטבעיות לעומת הסינתטיות משמעותי, ואבני המעבדה זולות יותר ומאפשרות רכישה של תכשיטי יהלומים גם במחירים שווים לכל נפש. 

היהלום הטבעי – מה מייחד אותו?

האבן היקרה, הנדירה והנוצצת היא מינרל שנוצר בטבע לאורך מיליוני שנים ונכרה מבטן האדמה. את היהלומים הגולמיים שכורים מהאדמה מעבירים למפעלים לצורך ליטוש, עיבוד וחיתוך, ובאופן זה האבן הגולמית הופכת למנצנצת ויקרה. ערכו של יהלום נמדד לפי מספר פרמטרים של צבע, משקל, חיתוך וניקיון, וככל ששקלול של תכונות אלה גבוה יותר, כך גם מחירו. מחירי היהלומים בבורסות העולם גבוה ותלוי ברמת הביקוש, אך מדובר במינרל יקר שאינו נגיש לציבור הרחב.

האופציה האקולוגית – יהלום מעבדה

האפשרות לייצר יהלומים בלי להשתמש במשאבי הטבע, בלי לכרות אותם ממעבה האדמה תוך שימוש בכוח עבודה מקומי זול ומנוצל קוסמת לאנשים רבים, שרואים בגרסה החדשנית תחליף מועדף. אבנים אלה, המיוצרות במעבדות בתנאים סטריליים, בתהליך שאורך כמה ימים, תוך הקפדה על איכות גבוהה ותוצרים ללא פשרות, אינן נופלות באיכותן מהמקור. היתרונות הרבים של הייצור במעבדה מבטיחים איכות גבוהה, בחירה של גודל האבנים, הצבע, הצורה, הבהירות והחיתוך ללא פגמים ובמחיר משתלם. כך ניתן לרכוש תכשיט משובץ יהלומים בלי להיכנס להוצאות גדולות ועדיין להעניק מתנה איכותית, יפה ומושקעת. אומנם האבנים הללו מיוצרות באופן סינתטי, אך מדובר ביהלום לכל דבר ולא בחיקוי או בזרקון. גם למומחים קשה יהיה להבחין בעין בלתי מזוינת שמדובר ביהלום סינתטי ולא טבעי, כיוון שהתכונות הכימיות והפיזיקליות זהות. כך ניתן לייצר חומר כמו שהטבע יצר, אך בלי פגיעה אקולוגית, בלי להמתין מיליוני שנים ולשלם על כך פחות. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שלחו לנו הודעה
1
שלחו לנו הודעה
היי,
שלחו לנו הודעה נשמח לעזור