יהלומים כל מה שחשוב וכדאי לדעת עליהם

ליהלומים שמור מקום של כבוד והם מככבים בתכשיטים רבים. תכשיטי היהלומים נחשבים ליקרים יותר, בהשוואה לאחרים, אך בהחלט מצדיקים את ההשקעה ולו בזכות המראה הנוצץ היפהפה שלהם, היוקרה שהם מביאים אתם וכמובן האיכות הגבוהה שלהם, שממנה קשה להתעלם.
כלקוחות שאוהבים יהלומים, כדאי לכם להכיר מעט את חומר הגלם ולהבין במה הוא שונה מאחרים וגם כיצד נמדד ערכו.

המאפיינים של היהלום – 4Cs

ההבדלים בין היהלומים השונים באים לידי ביטוי בארבעה פרמטרים עיקריים: בצבע, במידת הבהירות שלהם, באופן החיתוך ובמשקל (קראט). מעבר לכך, ישנו פרמטר נוסף, שנלקח בחשבון גם הוא ממש לאחרונה, והוא התעודה – Certificate.

צבע היהלום

צבע יהלומים

צבעו הנוצץ של היהלום הוא סימן ההיכר שלו והוא משפיע לא מעט על מחירו. יהלומים ללא צבע יהיו יקרים יותר בהשוואה לאחרים, שכן כך יתקבל ניצוץ בוהק וחזק יותר. יהלומים לבנים למשל, עם צבעים חומים או צהובים, לא יאפשרו לאור להשתקף בהם שכן יקלטו ממנו פחות ולכן הברק שלהם כלל לא יורגש. יהלומים כאלה יהיו זולים ו"נחותים" בהשוואה לאחרים.
את צבעי היהלום בוחנים באמצעות סולם מיוחד של צבעים מ – D (ללא צבע) ועד ל – Z.

חיתוך היהלום

חיתוך היהלום

פרמטר נוסף, האחראי גם הוא על מחירו של היהלום והוא זה המבדיל בין הסוגים השונים, הוא החיתוך. זהו אחד הפרמטרים החשובים ביותר, ואף בין הקריטיים שבהם, שכן הוא זה שיקבע את מידת הברק של היהלום. בתרשים הבא תוכלו לראות עד כמה ליטוש מושלם של יהלום יאפשר לקרני האור לחדור מבעד לאבן (מבעד לחלקו השטוח העליון של אותו יהלום) ולגרום לשבירת האור דרכו.

הקראט – גודל ומשקל היהלום

גודל יהלום

משקלו של היהלום הוא פרמטר נוסף, הנלקח גם הוא בחשבון. כפי שניתן לנחש, ככל שהמשקל גבוה יותר (ככל שהקראט גבוה יותר) מחירו של היהלום יהיה גבוה בהתאם. כמובן, שמעבר לכך יש להתייחס לפרמטרים האחרים, המוזכרים מעלה.

מידת בהירותו של היהלום – ניקיון היהלום

כאן נבדוק האם יש פגמים ביהלום, המשפיעים על מידת הבהירות שלו. באופן כללי, במרבית היהלומים נמצא פגמים. היהלומים נוצרו במשך מיליוני שנים בתוך מעמקי האדמה והפגמים הם חלק בלתי נפרד מהם. אולם, ככל שנמצא בהם יותר ויותר פגמים, ערכם ירד ומחירם יהיה נמוך יותר (הפגמים הרבים משפיעים על מידת בהירותו של היהלום). כך גם השריטות שתופענה על צדם החיצוני.

ניקיון היהלום
ניקיון היהלומים

ישנן חמש רמות שונות של בהירות, המקובלות בתעשיית היהלומים:

IF – יהלום ללא פגמים פנימיים (נחשבים לנדירים מאד),

VVS1, VVS2 – יהלומים עם פגמים זעירים מאד,

VS1VS2 – יהלומים עם פגמים קטנים שניתן לזהותם באמצעות הגדלה של פי עשר

ו – I1-3 – יהלומים עם פגמים גדולים שנוכל לראותם בעצמנו.

התעודה Certificate – ערכם של היהלומים המשובצים בתכשיטים ייקבע על ידי גמולוג יהלומים, הבוחן אותם באמצעות מכשירים מיוחדים ועושה זאת תוך התייחסות לכל הפרמטרים המוזכרים. לאחר שקבע את הערך מספק הגמולוג את תעודת היהלום, המפרטת את כל הפרטים הרלוונטיים לו. כך יודע הלקוח אם המפרט שנמסר לו על ידי המוכר אכן המפרט הנכון של היהלום.