עמוק, עמוק בפנים כדור הארץ, בטמפרטורה של אלף מעלות, נוצרת אחת האבנים הנחשקות ביותר בהיסטוריה של המין האנושי- היהלום. עוד מימי קדם אבן היהלום נחשבה לאבן יקרה בעלת סגולות רבות. בתנ"ך מוזכרת אבן היהלום כאבן אשר שובצה בבגדיו של הכהן הגדול. עד המאה החמש עשרה  שימושו המרכזי של היהלום היה למטרות פולחן. במאה החמש עשרה הומצאה לראשונה שיטה לעיבוד וליטוש האבן, טכנולוגית הליטוש המתקדמת הרחיבה את השימוש ביהלום בשני אופקים: תכשיטים ותעשייה.

כולם חולמים על טבעת, שרשרת או שעון משובצים באבני יהלומים. על פי הנוהג הצעת אירוסין צריכה להיעשות עם טבעת זהב משובצת יהלום. אם אתם מעוניינים להעניק לעצמכם או לאהובכם תכשיט עם יהלום, כדאי שתכירו מעט את תורת היהלומים. מדע היהלומים נקרא גמולוגיה. איכות היהלומים ומחירם בהתאם נמדדים על ידי גמולוגים מומחים על פי הקריטריונים הבאים:

צבע היהלום

היהלומים מתחלקים לשתי קבוצות: יהלומים לבנים ויהלומים צבעוניים. היהלום הלבן נחשב נדיר יותר ויוקרתי יותר מן היהלום הצבעוני.

יהלום לבן: צבעו של היהלום הלבן נע בין שקוף לזהוב. ישנו מדרג מיוחד לצבע היהלום הנע בין D  לZ כאשר D הינו היהלום השקוף ביותר וZ הינו היהלום הצהוב ביותר. ככל שהיהלום שקוף יותר הוא נדיר יותר ויקר יותר. חשוב לדעת שההבדלים בין מדרגי הצבע השונים יכולים להיות מזעריים ורק גמולוג מומחה בתנאי מעבדה יכול לקבוע מהו דירוג הצבע של היהלום.

יהלומים צבעוניים: קיימים עשרים ושבעה גוונים מוכרזים של יהלומים. מדרג היהלומים הצבעוניים אינו נקבע על פי הצבע אלא על פי הצלבה של הנתונים הבאים: צלילות הצבע של היהלום, עומק הצבע ובהירות מול כהות. מדרג היהלומים הצבעוניים נע בין 1-6 כאשר 1 הוא היהלום המובחר ביותר. מדד היהלומים הצבעוניים והלבנים נעשה רק לאחר שמומחים ליטשו את היהלומים וחשפו את כל התכונות שלהם לשם מדידה.

צלילות היהלום

צלילות היהלום נקראת בז'רגון היומיומי ניקיון של היהלום. כאשר בוחנים את צלילות היהלום בוחנים את מספר הפגמים שיש בו ואת מידת נראותם. קביעת צלילות היהלום נעשית על ידי גמולוג המשתמש בהגדלה מיקרוסקופית כדי לאתר את הפגמים. לא תמיד יהלום שהוכרז שבעל פגמים יראה כך לעין בלי מיומנת.

ליטוש היהלום

הדימוי של אבן היהלום בעיני רבים הינו דימוי של אבן מבריקה ונוצצת. מה  שמעניק את הברק ליהלום הינו הליטוש שלו. גם כאשר מדובר בליטוש יהלומים ישנה חלוקה בין יהלומים לבנים ליהלומים צבעוניים. מטרת הליטוש של היהלומים הלבנים הינה למקסם את קרני האור החוזרות מן היהלום כדי להעניק לו ברק אופטימלי. ליטוש היהלום עובד על פי כללים פיסיקליים כגון מספר הפאות, יחסים נכונים בין הקטר לגבה, יחסים בין הפאות השונות ועוד. מטרת ליטוש היהלומים הצבעוניים אינה הגדלת הברק אלא מקסום של פוטנציאל הצבע שיש ביהלום והגדלת עומק הצבע.

תעודה גמולוגית

כאשר אתם קונים יהלום עליכם לקבל תעודה גמולוגית ובה מפורטים: צבע היהלום, צלילות היהלום (ניקיון), ליטוש היהלום (חיתוך) ומשקל היהלום. חשוב מאוד לדרוש תעודה זאת בעת רכישת יהלום כדי לדעת ששילמתם מחיר הגון בעבור איכות היהלום שקניתם. כמו כן תעודה גמולוגית חשובה במקרים בהם יש חשד לזיוף יהלומים- כלומר שימוש בפלסטיק דמוי יהלום.

בחירת התכשיט

ככל שהיהלום נחשב איכותי יותר כך הוא יהיה יקר יותר. בחירת היהלום תלויה בתשוקתכם ויכולתכם. כדאי שתדעו שיהלום איכותי אינו ערבות לתכשיט איכותי שיחזיק מעמד משום שאיכות התכשיט תלויה מאוד בעבודת השיבוץ של היהלום וכמובן גם בסוג המתכת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שלחו לנו הודעה
1
שלחו לנו הודעה
היי,
שלחו לנו הודעה נשמח לעזור