הבהלה הגדולה לזהב התרחשה במאה ה19, אלפים שוטטו בין יבשות, עזבו בית ומשפחה, בתקווה למצוא את העושר המיוחל. אולם הרדיפה אחר זהב אינו מנת חלקה של המאה ה19 לבדה, משחר ההיסטוריה ועד היום זהב הינה המתכת הנחשקת ביותר בטבע.

עוד ב2600 לפני הספירה יש לנו תיעוד על שימוש שעשו בני אדם בזהב. בעבר השימוש המרכזי של הזהב היה לצרכי פולחן. האצטקים למשל האמינו שהזהב הינו הזיעה של אל השמש ולכן בתקופה ההיא הזהב לא נחשב רק יקר אלא גם זכה להילה של קדושה. מהאלים הזהב עבר למשמורתם של המלכים. מלכי כל הארצות נהגו לאסוף זהב כסימן לעושר וכביסוס של כוח, במלחמות רבו בזיזות הזהב בין ארמונות המלכים.

שימושים

השימוש המרכזי שידוע לנו עבור הזהב הינו שימוש בעולם התכשיטנות. זהב היה מתכת נחשקת לתכשיטים למן העידן בו הייתה לבני האדם היכולת לעבד את הזהב וליצור אותו בצורות שונות כרצונם. כתרים של מלכים למשל הוכנו מזהב. כיום טבעות אירוסין וטבעות נישואין על פי המנהג חייבות להיות עשויות מזהב. מלבד תחום התכשיטים ישנם שימושים נוספים נפוצים בזהב כמו למשל בתחום האולימפי: מדליות וגביעים מזהב, ובתעשייה- ציפויי זהב הממונעים קורוזיה, ביצירת מראות ועוד.

מהיכן מגיע הזהב?

את הזהב ניתן למצוא בטבע בצורתו הטהורה- כגרגירים קטנים או כסגסוגת המעורבת עם מתכות נוספות. המקורות המרכזיים של הזהב הינם מים מתוקים וסלעים וולקנים. בידוד הזהב מתוך סחף של מים מתוקים דורש שימוש בכלור או בציאניד. בעבר הדבר גרם לזיהומים קשים ולהרס רב בעולם החי והצומח אולם כיום טכנולוגית מיצוי הזהב הולכת ומשתכללת ומתפתחות דרכי הפקה ידידותיות יותר לטבע.

זהב בעולם התכשיטים

השימוש בזהב נפוץ ופופולרי בעולם התכשיטים. יוקרתה של המתכת ואיכויותיה השונות בהם נעשה שימוש בתכשיטים יצר עולם מושגים מפורט היוצר דירוג של יוקרתה של מתכת הזהב המשפיע על מחירה ועל איכותה.

צבעים: לכולנו יש בראש את דימוי הצבע של הזהב, אולם למעשה בתכשיטים נעשה שימוש בשלוש גוונים של זהב: הזהב הקלאסי הנקרא זהב צהוב, זהב לבן וזהב אדום. צבע הזהב נקבע על פי הסגסוגת של הזהב עם מתכות אחרות. זהב לבן למשל נוצר על ידי ערבוב של זהב וכסף או מתכות בהירות אחרות, צבעו של הזהב הלבן נע לרוב בין גוון לבן לכסוף. הזהב האדום עשוי לרוב מערבוב של זהב ונחושת וצבעו נע בין אדום לוורוד בהיר. הצבעים השונים של הזהב משמשים רבות בטבעות נישואין ואירוסין. צבעים אלו מהווים אלטרנטיבה עבור מי שדבק במסורת טבעות הזהב אך אינו אוהב את צבע הזהב.

מה זה קרט ?

קרט הינה יחידת מידה המודדת את טוהר הזהב. מספר הקרט מייצג למעשה את אחוז הזהב בתרכובת המתכת. יחידות הקרט נעות בין 0-24 כאשר בתכשיטים מידת הקרט נעה לרוב בין 9- 24. תכונתו של הזהב הינה גמישות ורכות ולכן בתכשיטים לא מרבים להשתמש בצורתו הטהורה משום שקשה לקבע אתה צורה של תכשיט. כאשר אתם קונים טבעת אירוסין, טבעת נישואין או כל תכשיט אחר העשוי מזהב, בקשו תעודה בה כתוב מהי מידת הקרט של התכשיט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שלחו לנו הודעה
1
שלחו לנו הודעה
היי,
שלחו לנו הודעה נשמח לעזור